NRD Начало
Събота, 23 Ноември 2024
Начало Цветни аспекти Капуани Киуанга покри с хиляди мъниста канадския павилион на Венецианкото биенале
6179
Цветни аспекти

Капуани Киуанга покри с хиляди мъниста канадския павилион на Венецианкото биенале

Стотици хиляди малки стъклени мъниста покриват целия канадски павилион на Венецианското биенале на изкуството тази година. Проектът, озаглавен Trinket („Дрънкулка“, англ.) е на Капуани Киуанга – първата чернокожа жена, излагала в канадския павилион. В павилиона са разположени и четири скулптури от един и същ материал, инкрустирани с мъниста

| 10 Август 2024, 12:10 ч.
Капуани Киуанга покри с хиляди мъниста канадския павилион на Венецианкото биенале
Капуани Киуанга покри с хиляди мъниста канадския павилион на Венецианкото биенале
Снимка © DFA

Стотици хиляди малки стъклени мъниста покриват целия канадски павилион на Венецианското биенале на изкуството тази година. Проектът, озаглавен Trinket („Дрънкулка“, англ.) е на Капуани Киуанга – първата чернокожа жена, излагала в канадския павилион.

Художникът Тодор Маринов празнува 50-годишнината си с изложбата „Животът е празник“. Експозицията ще бъде официално открита на 24 октомври в столичната Todor Marinov gallery.

За юбилея си авторът представя изцяло нова серия от 20 платна, специално нарисувани за повода. „Експозицията е посветена на разбирането, че основни ценности в живота са добротата, приятелството, общуването, усмивката - всички онези мигове, които превръщат човешкия живот в празник. Всяко платно пресъздава празника в различните му измерения - песен, танц, усмивка, целувка, среща. Веселието е пресъздадено и чрез любимите български традиции и обичаи“, казват от екипа.

„През годините Тодор Маринов успява да изгради собствена творческа индивидуалност и фокусира таланта си в две основни направления – фигурални композиции и пейзажи. Творческите търсения на изв

Квартетът на мавританската певица и музикант Нура Минт Сеймали пристига за концерт на 10 ноември в Mixtape 5, съобщават организаторите от „Аларма пънк джаз“.

Нура Минт Сеймали е наричана „Златният глас на Мавритания“, световноизвестната майсторка на „ардин“ (западноафриканска арфа от рода на кора и камале нгони, но традиционно запазена само за жените в мавританската музикална култура), потомка на стар грио род, дъщеря на големия преподавател и знакова фигура в традиционната мавританска музика – Сеймали Оулд Ахмед Вал, отраснала с песните на втората си майка – Дими Минт Абба (за времето си също най-известната в света мавританска певица).

Прави първите си крачки в професионалната музика на 13-годишна възраст.

От около десетилетие е

Десетки деца от няколко училища и Общинския детски комплекс във Велико Търново се включиха в 37-ото издание на международния конкурс на Lions Clubs International за детска рисунка “Плакат на мира”. Тази година темата беше “Мир без граници”, а всеки участник можеше да се съревновава само с една лична творба, защото не се допускаха колективни произведения, съобщи президентът на Лайънс клуб-Велико Търново Янтар - Мирослава Радонова.

На първо място в конкурса се класира 12-годишната Алина Игнатикова от Основно училище „Св. Патриарх Евтимий“, втора стана Ана Върбанова (на 13 години) от Основно училище „Димитър Благоев“, а трета се нареди Дария Ангелова (на 11 години) от Център за подкрепа на личностното развитие – Общински детски комплекс.

Поощрителни награди бяха присъдени на 13-годишната Елица Атанасова от Средно учили

Международната плакатна акция „Контакт“ е част от тазгодишното издание на „Алея на славата“.

Експозицията е разположена на площад „Славейков“ и ще остане там до 30 септември, съобщават организаторите.

„Контакт“ е плакатна акция, посветена на 30-та годишнина на Международното триенале на сценичния плакат. Тя „съживява“ проект, започнал преди десет години, за да го обогати с нови произведения на автори от цял свят, чиито плакати са израз на възможните и невъзможни контакти и на идеята, че всички сме свързани“, разказват от екипа. 

По думите им локацията е средищна за нашия град и чрез нея триеналето отстоява възгледа, че мястото на плаката е в откритата обитаема среда, превръщайки един от знаковите столични площади в ярка и ефектна галерия на открито.

Сред участниците в акцията са какт

Изложба с творби от националния пленер по живопис и скулптура „Дувари“ бе открита в Ловеч.

Тя е подредена в художествена галерия „Проф. Теофан Сокеров“ и представя работите на девет художници от цялата страна, които в продължение на няколко дни твориха сред атмосферата на стария квартал „Вароша“. 

„Всеки със своята чувствителност и с изразните средства на живописта, формата, пластиката, е показал своя свят“, каза на откриването директорът на галерията Валентин Узунов.

Иван Велчев-Йово от Плевен изрази от името на колегите си задоволство, че пленерът е станал традиционен. „Има нещо много красиво в това да се видиш с колеги извън мястото, където работиш всеки ден и да излезеш от атмосферата на ателието. За мен това е много хубава провокация“, посочи художникът. 

Официално изло

В павилиона са разположени и четири скулптури от един и същ материал, инкрустирани с мъниста. Чрез проекта си авторката разказва историята на Венецианското стъкло и иска да покаже как то променя света. 

Комисар на павилиона е Националната галерия на Канада, а куратор е Гаетане Верна. Това е първият път, когато художник драпира павилиона в пищни нишки от кобалтово-сини мъниста, посочва канадското издание CBC.

ПАВИЛИОНЪТ

Според архитектурния историк Питър Сийли, който е асистент във Факултета по архитектура, ландшафт и дизайн на Даниелс в Университета на Торонто, цитиран от канадското издание Сanadian Аrchitect, вниманието, с което са поставени мънистата, е красива почит към проектирания през 1957 г. канадски павилион. По думите му, това е едно от великите произведения на следвоенния италиански модернизъм.

„Докато павилионът понякога е критикуван като пространство, трудно за излагане, инсталацията на Киуанга е идеално адаптирана към заобикалящата я среда. Нанизите от мъниста имат изящни детайли, които могат да бъдат внимателно разгледани отблизо. И както самият павилион е проектиран около две дървета, растящи в него, мънистата са монтирани около знаци за изход, противопожарни аларми и други елементи, характерни за съвременните сгради. Временен повдигнат под, леко отстранен от стените, позволява на мънистата да падат в плитка пролука. Полученият ефект подчертава вертикалната непрекъснатост на преливащите една в друга повърхности, покрити с перли“, казва той.

Премиерата на новия спектакъл „Както ви харесва“ от Шекспир, в превод на Валери Петров, във Варненския драматичен театър „Стоян Бъчваров“ е на 17 октомври, съобщиха от Театрално-музикалния продуцентски център.

Постановката е първата в България на румънския режисьор Габор Томпа, който е президент на Съюза на театрите в Европа.

В историята на Варненския театър „Както ви харесва“ се появява за трети път, припомнят от трупата. За първи път комедията на Шекспир се играе в града на 3 юни 1948 г. в интерпретация на режисьора Иван Иванов и художника Владимир Мисин, претворили много творби от световната и българска драматургия за театралната сцена в града. Преводът на пиесата е на Руси Русев. Музикален ръководител на постановката е Стефан Марчинков, който е концертмайстор виолончели в оркестъра на Варненската опера и баща на естрадния певец Й

Тазгодишното издание на пленер "Хартията" на Художествена галерия в Добрич е под наслов "Хартията - същност и намеса", съобщават от културния институт в социалните мрежи.

Художественият пленер ще се проведе от 28 август до 6 септември в залите на галерията. 

Десет дни в Художествена галерия - Добрич ще творят художниците Благовеста Нейчева, Валентина Лапчева, Венета Велева, Дора Иванова, Елена Панайотова, Капка Кънева, Красимир Терзиев, Мартина Караиванова, Румен Рачков, Румена Калчева, Теодор Лихо.

"Обединява ги експериментът с ръчната хартия и богатите творчески възможности, които тя предлага. Работният процес традиционно ще протече при отворени врати, а посетителите ще могат да се запознаят с творческата биография на всеки от авторите по време на вечерните срещи", допълват от културния институт. 

Проектът се осъществява с финансов

Групата ADG7 представя „Звукът на Корея“ в София, в „Топлоцентрала“, съобщават организаторите от посолството на Република Корея в България и Корейската фондация.

По думите им ADG7 съчетава звука на минало и настояще, в търсене на радостта и свободата в сегашния момент. „Корейски народни песни от северната част на полуострова, мотиви от шамански ритуали и традиционни музикални инструменти ще ви отведат на необичайно и магично музикално пътешествие“, допълват домакините на събитието. 

ADG7 е създадена през 2015 година. Състои се от деветима човека. Те използват различни корейски инструменти и вокали, базирани на народните традиции. Музиката е смесица от корейска музика, поп и фънк с весели и хумористични елементи. Пели са на известни фестивали и емблематични места

Първото издание на международното изложение за съвременно изкуство Sofia Art Fair започва днес.

То ще бъде официално открито от кмета на община София Васил Терзиев, който е патрон на събитието.

В следващите четири дни повече от 70 художници от различни националности ще запознаят посетителите с някои от най-актуалните глобални тенденции в съвременното изкуство чрез разнообразни произведения - картини, скулптури, обекти и инсталации, видео и пърформанс творби.

Изложба във виртуална реалност, лекции и уъркшопове с международни лектори са част от паралелната програма на събитието.

И в трите дни на изложението посетители ще имат възможността да видят изложба във виртуална реалност с произведения на селектирани автори. Ще се провеждат и срещи с художниците, присъстващи на павилионите. 

Слоганът на първото издание на международното изложение за съ

Шведската дарк метъл група Eleine пристига у нас със самостоятелно шоу в подкрепа на актуалния си студиен албум We Shall Remain (2023).

Едноименното турне вече минава през Европа и Великобритания, а София се включва във втората част от него, съобщават от „София мюзик ентърпрайсис“ (СМЕ).

Датата в България е 15 април 2025 г., а мястото – Joy Station.

„We Shall Remain е обред на посвещение на групата, колекция от химни за техните непрекъснато растящи легиони, следвайки едно просто верую: „Ние сме заедно в това. И ще преминем през него. Докато стоим заедно!“, коментират от СМЕ.

Припомнят, че групата вече представи няколко парчета от албума пред българската публика, когато бяха подгряващи на концерта на Pain в София преди точно една годин

МЪНИСТАТА КАТО ВАЛУТА

Инсталацията основно се състои от conterie (зърнени мъниста), исторически използвани като разменна монета. Векове наред мънистата, наречени conterie, се произвеждат на остров Мурано и се използват като валута и за бартер, набирайки популярност през XVI век, когато европейските търговци и изследователи разширяват глобалния си обхват. „Тези малки, миниатюрни стъкълца оформят нашия модерен и постмодерен свят“, разказа Киуанга преди откриването на Венецианското биенале, цитирана от CBC.

„Интересувам се как самите материали могат да бъдат документи на човешко, социално и политическо взаимодействие“, отбелязва тя пред изданието. 

„Киуанга използва тези малки стъкълца, за да изгради монументалното от миниатюрното, като всяко мънисто действа като свидетел на минали взаимодействия, променили социално-икономическия пейзаж на шестнадесети век и след това. Работата се занимава с често разрушителната история на търговията и с това как търговията с тези мъниста е оформила света“, пише на сайта на биеналето. 

Капуани Киуанга е родена в Канада, а в момента живее в Париж. По думите на изданието Аrtnews тя е известна със своята изследователска практика, която се занимава със скулптура и инсталация до фотография, видео и пърформанс. „Често насочва вниманието си към историите на онези, които са били насилствено маргинализирани, забравени или заличени, фокусирайки се върху трансатлантическата търговия с роби, Зелената книга и цветните декорации, правени за дипломатически срещи с африкански нации“, пише още сайтът.

Павилионът на Канада се намира във Венецианските градини и може да бъде разгледан до 24 ноември. Както информирахме, тазгодишното издание на Биеналето бе официално открито на 20 април. Негов главен куратор е Адриано Педроза, а темата е „Чужденци навсякъде“. 

Не пропускайте важните новини от деня. Последвайте ни в Google News Showcase
Бъдете информани с нашите тематични бюлетини:
Получавайте всеки ден най-вълнуващите новини от рубриката във входящата си поща. Допълнителна информация за регистрацията и процедурата за доставка и анулиране (отмяна) можете да получите в нашият раздел NRD Бюлетини или, като натиснете на връзката или по-долу.
Шест в 6: Нашият сутрешен бюлетин
Получавайте шестте най-важни културни събития за деня, всяка сутрин в 6:00 ч.
От понеделник до петък от нашия редактор Виолета Караянева
ОЩЕ ОТ РУБРИКАТА
Красимира Друмева представя свои творби в ретроспективна изложба
Художникът, графичен дизайнер и университетски преподавател Красимира Друмева ще представи свои творби от последните 4 години в ретроспективна изложба. Експозицията ще бъде официа ...
Астория е като криво огледало насочено към обществото ни
Сатиричната комедия „Астория“ от Юра Зойфер, ще гостува в Общински драматичен театър Кюстендил, съобщават трупата. Пиесата се поставя за първи път в България и разглежд ...
Йордан Камджалов: Коледният ни концерт е поклон към будители, формирали облика на културата и музиката на XX век
В нашия коледен концерт на 19 декември ще звучи българският авангард на 20-и век, само от композитори, които честваме тази година. Това каза маестро Йордан Камджалов по повод осмот ...
Силистренският театър ще зарадва най-малките си зрители с нова премиера
Драматично-куклен театър в Силистра ще представи в неделя най-новото заглавие от своя репертоар – детската пиеса „Слънцето и снежните човечета“, съобщиха от култу ...
Белослава представя нов сингъл
Белослава представя нов сингъл на концерт, който ще се състои на 21 декември във Военния клуб. Премиерната песен „Харесвам те” ще звучи в компанията на джазмените JP3 и ...
ОЩЕ ОТ ДНЕС
Райна Власковска е тазгодишният носител на Националната награда за фотографско изкуство „Анастас Карастоянов“
Фотографът Райна Власковска е носителят на Националната награда за фотографско изкуство „Анастас Карастоянов“ за 2024 година. Тя получи паричен чек в размер на хиляда ...
Кемниц, Нова Горица и Гориция поеха щафетата като европейски столици на културата за 2025 г.
Източногерманският град Кемниц и градовете Нова Горица и Гориция от двете страни на италианско-словенската граница поеха щафетата като европейски столици на културата за 2025 г., с ...
Симфониета Шумен ще отбележи 70 години от одържавяването на оркестъра с два тържествени концерта
Симфониета Шумен ще отбележи 70 години от одържавяването на оркестъра с два концерта в Шумен и София. На 27 ноември в зала „Проф. Венета Вичева“ ще има тържествен конц ...
Майстор Иван Тонев-Гърбача е ушил ръчно повече от 150 мъжки костюма, възраждайки абаджийско-терзийския занаят
Майстор Иван Тонев-Гърбача е ушил ръчно повече от 150 мъжки костюма, възраждайки абаджийско-терзийския занаят. Той и Пловдивското читалище „Иван Вазов“ ще представят П ...
Започна Националният конкурс за млади изпълнители на популярна песен „Съзвездие“
Националният конкурс за млади изпълнители на популярна песен „Съзвездие“ започна в концертната зала на Общинския младежки дом в Шумен. В първия ден на форума са включе ...
Тикер в 23:00 ч.
Фотографът Райна Власковска е носителят на Националната награда за фотографско и ...
Начало Цветни аспекти
6179
Цветни аспекти

Капуани Киуанга покри с хиляди мъниста канадския павилион на Венецианкото биенале

Стотици хиляди малки стъклени мъниста покриват целия канадски павилион на Венецианското биенале на изкуството тази година.Проектът, озаглавен Trinket („Дрънкулка“, англ.) е на Капуани Киуанга – първата чернокожа жена, излагала в канадския павилион.

| 10 Август 2024, 12:10 ч.
СЛУШАЙТЕ НОВИНАТА
Капуани Киуанга покри с хиляди мъниста канадския павилион на Венецианкото биенале
Капуани Киуанга покри с хиляди мъниста канадския павилион на Венецианкото биенале
Снимка © DFA

Стотици хиляди малки стъклени мъниста покриват целия канадски павилион на Венецианското биенале на изкуството тази година. Проектът, озаглавен Trinket („Дрънкулка“, англ.) е на Капуани Киуанга – първата чернокожа жена, излагала в канадския павилион.

В павилиона са разположени и четири скулптури от един и същ материал, инкрустирани с мъниста. Чрез проекта си авторката разказва историята на Венецианското стъкло и иска да покаже как то променя света. 

Художникът Тодор Маринов празнува 50-годишнината си с изложбата „Животът е празник“. Експозицията ще бъде официално открита на 24 октомври в столичната Todor Marinov gallery.

За юбилея си авторът представя изцяло нова серия от 20 платна, специално нарисувани за повода. „Експозицията е посветена на разбирането, че основни ценности в живота са добротата, приятелството, общуването, усмивката - всички онези мигове, които превръщат човешкия живот в празник. Всяко платно пресъздава празника в различните му измерения - песен, танц, усмивка, целувка, среща. Веселието е пресъздадено и чрез любимите български традиции и обичаи“, казват от екипа.

„През годините Тодор Маринов успява да изгради собствена творческа индивидуалност и фокусира таланта си в две основни направления – фигурални композиции и пейзажи. Творческите търсения на изв

Квартетът на мавританската певица и музикант Нура Минт Сеймали пристига за концерт на 10 ноември в Mixtape 5, съобщават организаторите от „Аларма пънк джаз“.

Нура Минт Сеймали е наричана „Златният глас на Мавритания“, световноизвестната майсторка на „ардин“ (западноафриканска арфа от рода на кора и камале нгони, но традиционно запазена само за жените в мавританската музикална култура), потомка на стар грио род, дъщеря на големия преподавател и знакова фигура в традиционната мавританска музика – Сеймали Оулд Ахмед Вал, отраснала с песните на втората си майка – Дими Минт Абба (за времето си също най-известната в света мавританска певица).

Прави първите си крачки в професионалната музика на 13-годишна възраст.

От около десетилетие е

Десетки деца от няколко училища и Общинския детски комплекс във Велико Търново се включиха в 37-ото издание на международния конкурс на Lions Clubs International за детска рисунка “Плакат на мира”. Тази година темата беше “Мир без граници”, а всеки участник можеше да се съревновава само с една лична творба, защото не се допускаха колективни произведения, съобщи президентът на Лайънс клуб-Велико Търново Янтар - Мирослава Радонова.

На първо място в конкурса се класира 12-годишната Алина Игнатикова от Основно училище „Св. Патриарх Евтимий“, втора стана Ана Върбанова (на 13 години) от Основно училище „Димитър Благоев“, а трета се нареди Дария Ангелова (на 11 години) от Център за подкрепа на личностното развитие – Общински детски комплекс.

Поощрителни награди бяха присъдени на 13-годишната Елица Атанасова от Средно учили

Международната плакатна акция „Контакт“ е част от тазгодишното издание на „Алея на славата“.

Експозицията е разположена на площад „Славейков“ и ще остане там до 30 септември, съобщават организаторите.

„Контакт“ е плакатна акция, посветена на 30-та годишнина на Международното триенале на сценичния плакат. Тя „съживява“ проект, започнал преди десет години, за да го обогати с нови произведения на автори от цял свят, чиито плакати са израз на възможните и невъзможни контакти и на идеята, че всички сме свързани“, разказват от екипа. 

По думите им локацията е средищна за нашия град и чрез нея триеналето отстоява възгледа, че мястото на плаката е в откритата обитаема среда, превръщайки един от знаковите столични площади в ярка и ефектна галерия на открито.

Сред участниците в акцията са какт

Изложба с творби от националния пленер по живопис и скулптура „Дувари“ бе открита в Ловеч.

Тя е подредена в художествена галерия „Проф. Теофан Сокеров“ и представя работите на девет художници от цялата страна, които в продължение на няколко дни твориха сред атмосферата на стария квартал „Вароша“. 

„Всеки със своята чувствителност и с изразните средства на живописта, формата, пластиката, е показал своя свят“, каза на откриването директорът на галерията Валентин Узунов.

Иван Велчев-Йово от Плевен изрази от името на колегите си задоволство, че пленерът е станал традиционен. „Има нещо много красиво в това да се видиш с колеги извън мястото, където работиш всеки ден и да излезеш от атмосферата на ателието. За мен това е много хубава провокация“, посочи художникът. 

Официално изло

Комисар на павилиона е Националната галерия на Канада, а куратор е Гаетане Верна. Това е първият път, когато художник драпира павилиона в пищни нишки от кобалтово-сини мъниста, посочва канадското издание CBC.

ПАВИЛИОНЪТ

Премиерата на новия спектакъл „Както ви харесва“ от Шекспир, в превод на Валери Петров, във Варненския драматичен театър „Стоян Бъчваров“ е на 17 октомври, съобщиха от Театрално-музикалния продуцентски център.

Постановката е първата в България на румънския режисьор Габор Томпа, който е президент на Съюза на театрите в Европа.

В историята на Варненския театър „Както ви харесва“ се появява за трети път, припомнят от трупата. За първи път комедията на Шекспир се играе в града на 3 юни 1948 г. в интерпретация на режисьора Иван Иванов и художника Владимир Мисин, претворили много творби от световната и българска драматургия за театралната сцена в града. Преводът на пиесата е на Руси Русев. Музикален ръководител на постановката е Стефан Марчинков, който е концертмайстор виолончели в оркестъра на Варненската опера и баща на естрадния певец Й

Тазгодишното издание на пленер "Хартията" на Художествена галерия в Добрич е под наслов "Хартията - същност и намеса", съобщават от културния институт в социалните мрежи.

Художественият пленер ще се проведе от 28 август до 6 септември в залите на галерията. 

Десет дни в Художествена галерия - Добрич ще творят художниците Благовеста Нейчева, Валентина Лапчева, Венета Велева, Дора Иванова, Елена Панайотова, Капка Кънева, Красимир Терзиев, Мартина Караиванова, Румен Рачков, Румена Калчева, Теодор Лихо.

"Обединява ги експериментът с ръчната хартия и богатите творчески възможности, които тя предлага. Работният процес традиционно ще протече при отворени врати, а посетителите ще могат да се запознаят с творческата биография на всеки от авторите по време на вечерните срещи", допълват от културния институт. 

Проектът се осъществява с финансов

Групата ADG7 представя „Звукът на Корея“ в София, в „Топлоцентрала“, съобщават организаторите от посолството на Република Корея в България и Корейската фондация.

По думите им ADG7 съчетава звука на минало и настояще, в търсене на радостта и свободата в сегашния момент. „Корейски народни песни от северната част на полуострова, мотиви от шамански ритуали и традиционни музикални инструменти ще ви отведат на необичайно и магично музикално пътешествие“, допълват домакините на събитието. 

ADG7 е създадена през 2015 година. Състои се от деветима човека. Те използват различни корейски инструменти и вокали, базирани на народните традиции. Музиката е смесица от корейска музика, поп и фънк с весели и хумористични елементи. Пели са на известни фестивали и емблематични места

Първото издание на международното изложение за съвременно изкуство Sofia Art Fair започва днес.

То ще бъде официално открито от кмета на община София Васил Терзиев, който е патрон на събитието.

В следващите четири дни повече от 70 художници от различни националности ще запознаят посетителите с някои от най-актуалните глобални тенденции в съвременното изкуство чрез разнообразни произведения - картини, скулптури, обекти и инсталации, видео и пърформанс творби.

Изложба във виртуална реалност, лекции и уъркшопове с международни лектори са част от паралелната програма на събитието.

И в трите дни на изложението посетители ще имат възможността да видят изложба във виртуална реалност с произведения на селектирани автори. Ще се провеждат и срещи с художниците, присъстващи на павилионите. 

Слоганът на първото издание на международното изложение за съ

Шведската дарк метъл група Eleine пристига у нас със самостоятелно шоу в подкрепа на актуалния си студиен албум We Shall Remain (2023).

Едноименното турне вече минава през Европа и Великобритания, а София се включва във втората част от него, съобщават от „София мюзик ентърпрайсис“ (СМЕ).

Датата в България е 15 април 2025 г., а мястото – Joy Station.

„We Shall Remain е обред на посвещение на групата, колекция от химни за техните непрекъснато растящи легиони, следвайки едно просто верую: „Ние сме заедно в това. И ще преминем през него. Докато стоим заедно!“, коментират от СМЕ.

Припомнят, че групата вече представи няколко парчета от албума пред българската публика, когато бяха подгряващи на концерта на Pain в София преди точно една годин

Според архитектурния историк Питър Сийли, който е асистент във Факултета по архитектура, ландшафт и дизайн на Даниелс в Университета на Торонто, цитиран от канадското издание Сanadian Аrchitect, вниманието, с което са поставени мънистата, е красива почит към проектирания през 1957 г. канадски павилион. По думите му, това е едно от великите произведения на следвоенния италиански модернизъм.

„Докато павилионът понякога е критикуван като пространство, трудно за излагане, инсталацията на Киуанга е идеално адаптирана към заобикалящата я среда. Нанизите от мъниста имат изящни детайли, които могат да бъдат внимателно разгледани отблизо. И както самият павилион е проектиран около две дървета, растящи в него, мънистата са монтирани около знаци за изход, противопожарни аларми и други елементи, характерни за съвременните сгради. Временен повдигнат под, леко отстранен от стените, позволява на мънистата да падат в плитка пролука. Полученият ефект подчертава вертикалната непрекъснатост на преливащите една в друга повърхности, покрити с перли“, казва той.

МЪНИСТАТА КАТО ВАЛУТА

Инсталацията основно се състои от conterie (зърнени мъниста), исторически използвани като разменна монета. Векове наред мънистата, наречени conterie, се произвеждат на остров Мурано и се използват като валута и за бартер, набирайки популярност през XVI век, когато европейските търговци и изследователи разширяват глобалния си обхват. „Тези малки, миниатюрни стъкълца оформят нашия модерен и постмодерен свят“, разказа Киуанга преди откриването на Венецианското биенале, цитирана от CBC.

„Интересувам се как самите материали могат да бъдат документи на човешко, социално и политическо взаимодействие“, отбелязва тя пред изданието. 

„Киуанга използва тези малки стъкълца, за да изгради монументалното от миниатюрното, като всяко мънисто действа като свидетел на минали взаимодействия, променили социално-икономическия пейзаж на шестнадесети век и след това. Работата се занимава с често разрушителната история на търговията и с това как търговията с тези мъниста е оформила света“, пише на сайта на биеналето. 

Капуани Киуанга е родена в Канада, а в момента живее в Париж. По думите на изданието Аrtnews тя е известна със своята изследователска практика, която се занимава със скулптура и инсталация до фотография, видео и пърформанс. „Често насочва вниманието си към историите на онези, които са били насилствено маргинализирани, забравени или заличени, фокусирайки се върху трансатлантическата търговия с роби, Зелената книга и цветните декорации, правени за дипломатически срещи с африкански нации“, пише още сайтът.

Павилионът на Канада се намира във Венецианските градини и може да бъде разгледан до 24 ноември. Както информирахме, тазгодишното издание на Биеналето бе официално открито на 20 април. Негов главен куратор е Адриано Педроза, а темата е „Чужденци навсякъде“. 

Към първа страница Новини
Бъдете информани с нашите
тематични бюлетини:
Получавайте всеки ден най-вълнуващите новини от рубриката във входящата си поща. Допълнителна информация за регистрацията и процедурата за доставка и анулиране (отмяна) можете да получите в нашият раздел NRD Бюлетини или, като натиснете на връзката или по-долу.
Шест в 6:
Нашият сутрешен бюлетин
Получавайте шестте най-важни културни събития за деня, всяка сутрин в 6:00 ч. От понеделник до петък от нашия редактор Виолета Караянева
ОЩЕ ОТ РУБРИКАТА
Красимира Друмева представя свои творби в ретроспективна изложба
Астория е като криво огледало насочено към обществото ни
Йордан Камджалов: Коледният ни концерт е поклон към будители, формирали облика на културата и музиката на XX век
Силистренският театър ще зарадва най-малките си зрители с нова премиера
Белослава представя нов сингъл
Още от рубриката
ВРЕМЕ ЗА ЧЕТЕНЕ
   
Време за четене - месец Ноември
Препоръчани заглавия
ОЩЕ НОВИНИ
Авансцена
Райна Власковска е тазгодишният носител на Националната награда за фотографско изкуство „Анастас Карастоянов“
Тонът на времето
Кемниц, Нова Горица и Гориция поеха щафетата като европейски столици на културата за 2025 г.
Творчески отражения
Симфониета Шумен ще отбележи 70 години от одържавяването на оркестъра с два тържествени концерта
Още новини
ГОРЕ
Не изполваме интернет бисквитки. Не събираме лични данни и не споделяме такива с трети страни.
Не прилагаме проследяващи или наблюдаващи маркетингови/рекламни системи.

NRD2 Култура © 2024 Всички права запазени. Програма на NRD. Издател Nachrichtenabteilung DRF.
Публикуваното съдържание, текст, снимки и графики е защитено от Германското законодателство за Авторско право.
ГОРЕ
Не изполваме интернет бисквитки. Не събираме лични данни и не споделяме такива с трети страни. Не прилагаме проследяващи или наблюдаващи маркетингови/рекламни системи.


NRD2 Култура © 2024 Всички права запазени.
Издател Nachrichtenabteilung DRF.
Публикуваното съдържание, текст, снимки и графики е защитено от Германското законодателство за Авторско право.